اهمیت کاپشن کار در مشاغل

اهمیت کاپشن کار در مشاغل

اهمیت کاپشن کار در مشاغل

اهمیت کاپشن کار در مشاغل : با شروع فصول سرد و بارانی مشاغلی که در فضای بیرون و خارج از محیط کارگاهی فعالیت می‌کنند دچار تغیرات اساسی در زمینه پوشاک ایمنی خود می‌شوند که بواسطه‌ی این تغیرات سازگاری بهتری با دمای محیط پیرامون خود پیدا کنند .

یکی از این تغیرات که در قسمت بالا عنوان شد اضافه شدن کاپشن ایمنی ، پانچو و یا بادگیر می‌باشد که بواسطه پوشیدن کاپشن کار بر روی لباس کار از کارگر و یا کاربر در محیط بیرون که در معرض سرما ، باد ، باران و برف هستند محافظت به عمل آید .

با نگاهی به گذشته و تاریخ می‌توانیم اهمیت پوشش انسان در زمان سرما را درک کنیم . انسان‌های ابتدایی که به صورت قبیله‌ای و دست جمعی زندگی می‌کردند نمونه بارز و تاریخی هستند .افرادی که در این زندگی دسته جمعی سهیم بودند قالبا به دو دسته تقسیم می‌شدند . عده‌ای برای حفاظت از افراد قبیله داخل قبیله مستقر می‌شدند و عده‌ای برای شکار و تامین خوراک برای ادامه زندگی راهی کوه و جنگل می‌شدند . این عده که در فصول سرد به دل کوه و جنگل می‌زدند برای مصون ماندن از سرما پوشاک آنها قالباً پوست و خز ضخیم حیوانات بود . همانطور که مشاهده می‌کنید پوشش انسان در برابر سرما از گذشته مورد اهمیت بود .
حال امروزه با گذشت تکنولوژی و تنوع در البسه انسان انتخاب لباس مناسب برای استفاده‌های مختلف بسیار آسان و قابل دسترس می‌باشد .

لباس گرم همواره خاطره خوش یک زمستان سرد را برای ما تداعی می‌کند. با سرد شدن هوا، شاید اولین کاری که همه ما انجام می‌دهیم پیدا کردن دم دست‌ترین لباس‌های زمستانی و گرم باشد. جوراب‌های ضخیم و پلیور ، کاپشن ، بادگیر و… که ما را از سرما نجات خواهند داد. اما با انتخاب لباس مناسب در این فصل ، تغییرات تدریجی یا ناگهانی هوا هم برایمان دلپذیر خواهد شد.

کارگری که در فضای باز مشغول فعالیت کاری خود می‌باشد همواره در معرض باد و باران می‌باشد و باید برای مصون ماندن عوامل جوی موجود تدابیر محافظتی خاصی از بدن خود اعمال کند . توجه داشته باشید که وجود یک کاپشن کار مناسب در مشاغلی که خارج از محیط کارگاهی و یا بطور دقیق در فضای باز هستند امری واجب و ضروری می‌باشد . توجه به نوع فعالیت و محیط جوی فعالیت در انتخاب یک کاپشن ایمنی مناسب می‌تواند یک خرید مطمئن را در پی داشته باشد . شاید هنگام خرید کاپشن کار مجبور باشید به نسبت دیگر لباس کارها پول بیشتری برای آن خرج کنید، اما مطمئن باشید تا چند سال خیالتان از لباس ایمنی زمستانی خود در محیط کار راحت است .

یک کاپشن کار مناسب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد ؟

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم یکی از پوشاکی که جهت حفاظت فرد در فصول سرد سال بسیار واجب و کارآمد است ، کاپشن ایمنی می‌باشد که از کاربری که در فضا یا محیط کاری باز فعالیت می‌کند در برابر سرما ، وزش باد و بارش باران و برف حفاظت می‌کند . اما موضوعی که مطرح است این می‌باشد که یک کاپشن ایمنی مناسب باید از چه ویژگی‌هایی برخوردار باشد که کاربر بتواند به واسطه پوشیدن آن هم از سرما و عوامل جوی در امان باشد و هم بدون دست و پاگیری و مزاحمت خاصی و به راحتی به فرایند کاری خود بپردازد ؟ با ما همراه باشید تا در قسمت پایین برخی از ویژگی‌های شاخص یک کاپشن کار مناسب آگاه شوید .

عایق بودن پارچه استفاده شده در کاپشن ایمنی

کاپشن ایمنی مناسب باید بین آستر و پارچه خود عایقی از جنس پشم ، پشم شیشه و یا کرک داشته باشد . باید توجه داشت که این موارد باعث جلوگیری از ورود جریان هوا به فضای داخل کاپشن شده و باعث گرم شدن کاربر می‌شود .

راحتی کاپشن کار به هنگام پوشیدن

کاپشن ایمنی مناسب باید به راحتی از روی لباس کار کاربر پوشیده شود و هیچگونه مانعی برای راحتی کاربر در حین کار ایجاد ننماید . در واقع یک کاپشن کار مناسب باید نه آنقدر تنگ باشد که کاربر در حین انجام فعالیت اذیت شود و نه آنقدر گشاد باشد که برای کاربر در حین کار مزاحمت ایجاد نماید و یا به نوعی دست و پا گیر نباشد .

ضد آب و ضد باد بودن یک کاپشن ایمنی

از اولیه ترین مزیت‌های یک کاپشن کار مناسب این است که در برابر بارش باران و برف مقاوم باشد و از نفوذ رطوبت به داخل کاپشن جلوگیری نماید . در واقع این ویژگی ضد آب بودن مرتبط با رویه‌ی کاپشن می‌باشد که معمولاً از جنس نایلون و یا پلی‌استر می‌باشد .

وجود دوخت مناسب در قسمت درزهای کاپشن

یک کاپشن ایمنی مناسب از دوخت مناسبی برخوردار می‌باشد و کلیه‌ی درزهای آن به واسطه دوخت مناسب آن مهر و موم می‌شود . در واقع اگر یک کاپشن کار مناسب شامل این دوخت مناسب و درزبندی نباشد باعث دردسر کاربر در حین وزش باد و باران می‌گردد .

وجود تعداد جیب مناسب با توجه به نوع فعالیت کاربر

در هنگام تهیه کاپشن ایمنی مناسب باید همواره محیط و نوع فعالیتی که انجام می‌دهید را در نظر داشته باشید . این موضوع بدان معنی است که چنانچه کاربر برای نگهداری لوازم و وسایل کاری خود نیاز به جیب‌های نگهدارنده در قسمت‌های مختلف کاپشن دارد ، به خوبی در کاپشن مورد نیاز خود تعبیه شده باشد .

چفت و بست مناسب کاپشن ایمنی

از دیگر ویژگی‌های یک کاپشن ایمنی مناسب چفت و بست مناسب آن می‌باشد که به خوبی از کاربر در هنگام وزش باد و باران حمایت می‌کند . این چفت و بست عبارت است از کیفیت کناسب زیپ جلو ، وجود کاور بر روی زیپ جلو ( محافظ زیپ ) و دوخت مناسب کاپشن کار .

اهمیت وجود کلاه در کاپشن ایمنی

از دیگر مزایای اصلی یک کاپشن ایمنی وجود کلاه در کاپشن می‌باشد که در هنگام بارش باران و برف از ناحیه سر و گردن کاربر مراقبت می‌کند . در واقع کلاه کاپشن در روزهای سرد و بارانی همیشه همراه‌تان است و می‌تواند شما را از سرما و بارش باران ایمن و گرم نگه دارد .

برای مشاهده صفحه‌ی کاپشن‌های کار و ایمنی کلیک کنید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *