راهنمای خرید عینک ایمنی

راهنمای خرید عینک ایمنی

راهنمای خرید عینک ایمنی

راهنمای خرید عینک ایمنی : همانطور که می‌دانید در بسیاری از صنایع و مشاغل امروزی همواره خطرات احتمالی در حین انجام کار وجود دارد که یکی از این مدل خطرات در بسیاری از مشاغل ، آسیب رسیدن به چشم در حین انجام کار می‌باشد که امروزه برای جلوگیری و یا به حداقل رساندن آن از عینک‌های ایمنی مناسب با کارکرد هر شغل و حرفه‌ای استفاده می‌گردد .
البته باید توجه داشت که خوشبختانه بسیاری از آسیب‌های خطر آمیز برای چشم کاربر قابل حل شدن هستند و چشم را می‌توان به کمک انواع عینک‌های ایمنی از صدمات مختلفی نظیر آسیب‌های شیمیایی، صدمات مربوط به برخورد ذرات و براده‌های فلز و حتی اشعه محافظت کرد .

با این حال باید توجه داشت که انتخاب و خرید عینک ایمنی کار مناسب امری بسیار حساس و نیاز به دقت و اطلاعات کلی نسبت به خواستی که از یک عینک ایمنی دارید می‌باشد . چرا که تنها داشتن یک پوشش بر روی چشم‌ها جهت محافظت از آنها در حین کار کافی نیست و ایمنی و محافظت از چشم به صورت کامل نیاز به رعایت استاندارد کاری عینک ایمنی قابل دسترس می‌باشد . ما در انتخاب خود با انواع مختلفی از قاب عینک و لنز عینک مواجه خواهیم شد که هر کدام از آنها کاربرد منحصر به خود را دارد و قصد ما در این مقاله نیز همین موضوع می‌باشد که با ارائه محتوایی کامل شما را از چند و چون انتخاب یک عینک ایمنی مناسب با محیط کاری خود آگاه سازیم . با ما در ادامه مقاله‌ی امروز ایمن مارت همراه باشید .

آسیب‌های احتمالی که چشم کاربر را با خطر تهدید می‌کنند

  • خطرات ناشی از تابش و اشعه : همانطور که می‌دانید در بعضی از مشاغل به علت ماهیت کار همواره وجود اشعات مضر برای چشم انسان نظیر اشعه فرابنفش قابل پیش بینی می‌باشد . این مدل اشعات که در قالب‌های مختلفی وجود دارند کاملا مضر برای چشم کاربر بوده و امکان ایجاد بیماری‌های چشمی و آسیب‌های شدید و مزمن را در پی دارد .
  • خطرات ناشی از دما و حرارت : همانطور که می‌دانید در بعضی از مشاغل به علت ماهیت کار همواره وجود مایعات داغ ، تکه‌های فلزات داغ و اشعه‌های گرمایی شدید قابل پیش بینی می‌باشد . این مدل خطرات به شدت برای چشم کاربر مضر بوده و باید برای جلوگیری از ایجاد چنین خطراتی اقدام‌های ایمنی لازم صورت گیرد .
  • ریسک‌ها و خطرات مکانیکی : همانطور که اطلاع دارید این نوع خطرات توسط دستگاه‌ها و ابزارهایی ایجاد می‌شود که کار آنها با تولید ذرات کوچک و داغ همراه می‌باشد و ممکن است بر اثر برخورد آنها با چشم کاربر موجب آسیب دیدگی به قرنیه چشم شود، مانند صنایع برش و حکاکی.
  • انواع خطرات شیمیایی : این مدل خطرات ممکن است هر لحظه در کارگاه ها و کارخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها برای کاربران اتفاق بیافتد . این دسته از خطرات شامل تمام مواد خارجی مانند گرد و غبار، مایعات ، گازها، ترکیبات شیمیایی و … می‌شوند، که باید از چشم کاربر در برابر آنها محافظت نمود .

مشاغلی که استفاده از عینک ایمنی در آنها امری ضروری می‌باشد

استفاده از عینک‌های ایمنی در مشاغل و فعالیت‌های زیر جزو واجبات و ایمنی اولیه در این مشاغل می‌باشند .
– کلیه عملیات خرد کردن ، شكستن ، بریدن ، کندن و یا سوراخ کردن موادی از قبیل سیمان ، آجر ، سنگ، آسفالت ، چدن ، آهن و …
– کلیه امور و فعالیت‌هایی که ایجاد گرد و غبار و پراکندن ذرات می‌کنند .
– کار کردن با انواع چرخ سمباده ( توجه داشته باشید که وجود عینک ایمنی حتی اگر چرخ مذکور مجهز به حفاظ باشد نیز ضرور می‌باشد ) .
– استفاده و کار کردن با ابزاری که با هوای فشرده کار می‌کند ( برای انجام کارهایی نظیر خرد کردن، درز گیری، بریدن میخ و مهره‌ها و همچنین مته کردن و سمباده کردن و کارهای مشابه ).
– آهنگری ، جابجا کردن و جمع آوری مواد زائد ، چرخ کردن و درز گیری پرچ ، استفاده از چكش و پتک برای کوبیدن ابزار ، قلم‌ها ، میله‌های برنده و …
– رنگ زدن بوسیله هوای فشرده ، جلا دادن بوسیله چرخ و یا برش سیمی ، تراشیدن ، پوسته گیری کردن ، ضربه زدن و کارهای مشابه
– و سایر مشاغل که کاربر احساس می‌کند محافظت از چشم خود امری واجب و ضروری می‌باشد .

انواع عینک ایمنی و لنزهای آن

در هنگام خرید عینک ایمنی توجه به نوع لنز عینک بنا به استفاده کاربر امری ضروری و واجب می‌باشد ، از این رو در قسمت پایین چند مدل از لنزهای متداول در عینک‌های ایمنی را معرفی کرده و توضیحات کوتاهی در رابطه با آنها داده شده است .

  • لنز شفاف و بی رنگ : لنزهای شفاف یکی از معمول ترین نوع لنز برای ساخت عینک‌های ایمنی هستند که از مواد مقاومی همچون پلی کربنات ساخته می‌شوند و مقرون به صرفه‌اند. در دو نوع uv400 و ساده ارائه می‌شود. این نوع لنز دید کاربر را کاهش نمیدهد، رنگ‌ها و میزان نور نیز طبیعی باقی می‌ماند. بسته به نوع ماده بکار رفته مقاومت لنز متفاوت است. عینک‌های دارای این لنز برای کارهای عممومی و حفاظت در برابر پاشش و برخورد براده و خرده مواد بکار می‌رود. این نوع عینک در مقابل پرتو ها،لیزر یا آسیب نور جرقه و جوش مقاوم نیست .
  • لنز کهربایی : در این مدل لنز در عینک ایمنی ، رنگ قرمز لنز کهربا در عینک صنعتی ، درخشش در دید کاربر را کاهش می‌دهد و مناسب کار در شرایط نور کم است. کار طولانی با صفحات نمایشگر، مطالعه و کار در محیط نور آبی از جمله کاربردهای این لنز می‌باشد. این نوع لنزها عمدتا از مقاومت در برابر خطرات فیزیکی برخوردار نیستند.
  • لنز قطبی ( آفتابی ) : این نوع لنز برای کاهش اشعه‌های خورشیدی، عدم کاهش دید در محیط مرطوب و برفی استفاده می‌شود. استفاده کننده لنز قطبی ممکن است در تشخیص رنگ‌های طبیعی دچار مشکل شود ولی از وضوح و دقت بالایی برخوردار می‌باشد. این لنز برای کار در محیط با روشنایی بالا و یا در معرض تابش شدید خورشید مناسب است، مانع آزار چشم در طولانی مدت می‌شود و مراقب چشم‌های حساس به نور زیاد می‌باشد.
  • لنز سبز : عینک ایمنی با رنگ سبز تقریبا تاریک ترین عینک رنگی است که برای مسدود کردن اشعه مادون قرمز و تابش الکترومغناطیسی بکار می‌رود . باید توجه داشت که اگرچه این تشعشعات برای چشم انسان نامرئی می‌باشد ، اما می‌تواند بسیار آسیب رسان باشد و از این رو باید توسط افرادی که با ماشین‌هایی کار می‌کنند که دارای تابش‌های مادون قرمز زیادی می‌باشد ، مورد استفاده قرار گیرد .
  • لنز آبی : از این مدل لنز در محیط‌های کاری که غلظت بالایی از بخار سدیم یا روشنایی زرد وجود دارد استفاده می‌شود. این مدل عینک‌های صنعتی معمولاً در کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی  یا صنعت نیمه هادی‌ها کاربرد دارند. کارمندانی که مجبورند ساعت‌های طولانی را در مقابل صفحه نمایش رایانه خود بگذرانند ، نیز از عینک‌های رنگی آبی خودداری می‌کنند.

انواع عینک ایمنی

همانطور که در بالا در رابطه با خرید عینک ایمنی مواردی گفته شد ، در ادامه به معرفی انواع پرطرفدار عینک صنعتی می‌پردازیم .

عینک ایمنی گاگل : این مدل عینک صنعتی را می‌توان به عنوان ایمن‌ترین و پرکاربردترین عینک‌های ایمنی معرفی نمود. این عینک‌ها به شکلی طراحی می‌شوند که فضای اطراف چشم را به طور کامل بسته و از آن در برابر نور، مواد شیمیایی و ضربه محافظت می‌کند. شاید تنها ایرادی که به این عینک‌ها وارد باشد این است که به پشت سر فرد بسته شده و ممکن است فرد احساس خوبی در مورد استفاده از آنها نداشته باشد.
عینک ایمنی آزمایشگاهی : این مدل عینک صنعتی به شکلی طراحی شده‌اند که تمامی فضای چشم و اطراف آن را به خوبی پوشش می‌دهد و حتی می‌توان گفت بخشی از صورت را نیز می‌پوشانند . در ساخت لنز این عینک‌ها از مواد مقاوم در برابر مواد و حلال‌های شیمیایی استفاده می‌شود و وزن آنها نسبت به سایر عینک های ایمنی بسیار سبک‌تر است. یکپارچه بودن و قابل شستشو بودن از دیگر ویژگی‌های عینک ایمنی آزمایشگاهی است.
عینک مخصوص جوشکاری : عینک ایمنی کار جوشکاری در اندازه بزرگ ساخته شده است و لنز آن در برابر عبور نور مرئی و نور ماورا بنفش مقاوم است. وزن سبک، مقاومت در برابر ضربه و خراشیدگی از مهمترین ویژگی‌های عینک جوشکاری است. مهم‌ترین ایراد این عینک‌ها این است که بر میزان دید فرد تأثیر منفی دارند.
عینک ایمنی مقاوم در برابر لیزر : این گروه از عینک های ایمنی در کارگاه‌های برش لیزری و حکاکی لیزری و همچنین مطب‌های پزشکی کار با لیزر استفاده می‌شود. این عینک‌ها در برابر درجه حرارت و همچنین عبور اشعه لیزر بسیار مقاوم هستند و مانع از تأثیر آن بر روی چشم می‌شوند. اندازه‌ای متناسب با ابعاد یک چشم و همچنین دارا بودن پوشش‌های مختلف از خصوصیات این عینک ایمنی کار محافظ لیزر است.

همچنین شما می‌توانید برای خرید عینک ایمنی به قسمت عینک های ایمنی در سایت ایمن مارت مراجعه نمایید .

برای مشاهده عینک های ایمنی در سایت ایمن مارت کلیک کنید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *