انواع لباس کار ایمنی

انواع لباس کار ایمنی

انواع لباس کار ایمنی

انواع لباس کار ایمنی : در رابطه با توضیح و کارایی لباس کار می‌توان به صورت خلاصه‌وار اینطور عنوان نمود که یکی از تجهیزات ایمنی انفرادی می‌باشد که از تمام قسمت‌های بدن در برابر خطرات احتمالی در حین انجام کار محافظت می‌کند و همچنین با توجه به نوع کار و استفاده از لباس، مکان‌هایی بر روی لباس جهت وصل کردن ابزار و وسایل مختلف کار به آن نیز تعبیه می‌شود .

امروزه با توجه به افزایش حرفه‌های مختلف که هر کدام از آنها شرایط کاری خاص خود را دارند ، لباس کارهای متنوعی بر اساس نیاز کاری طراحی و تولید می‌شوند . لباس کارهایی نظیر لباس‌های دوبنده کار ، لبالس کارهای جوشکاری ، مکانیکی ، مهندسی ، کارگری و … که هر کدام با توجه به محیط کاری مورد استفاده دارای ویژگی‌های مرتبط با نیاز کاری می‌باشد .
البته کارایی لباس کار به اینجا ختم نمی‌شود ، بلکه از  لباس کار جهت متحدالشکل نیروی کار ، شناسایی آنان از سایر افراد متفرقه ، ایجاد نظم و آراستگی افراد از فواید دیگر در استفاده از انواع لباس کار می‌باشد .

امروز در تارنمای فروش لوازم ایمنی و آتشنشانی ایمن مارت سعی بر این داریم تا به شما همراهان همیشگی خود انواع لباس کارهای موجود در بازار را معرفی کرده و در رابطه با هر لباس کار و نحوه‌ی کارایی آن به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرند . همچنین شما می‌توانید با مراجعه به قسمت لباس کار فروشگاه ایمن مارت می‌توانید مدل‌های متنوع لباس کار را مشاهده نمایید . با ما در ادامه‌ی این مقاله همراه باشید .

لباس کار مهندسی

در رابطه با لباس کارهای مهندسی می‌توان اینطور عنوان نمود که از اصلی‌ترین چالش‌ها و دغدغه‌هایی که صاحبین مشاغل مرتبط با مهندسی و اجرایی با آن مواجه هستند، تهیه لباس کار مهندسی متناسب با نیاز و اهداف نوع کار آن هاست . در انتخاب لباس کار مهندسی باید توجه داشت که مهندسین اکثراً در حین کار امر نظارت را به عهده دارند و کمتر مواردی دیده شده که آچار به دست شوند لذا آنها عموماً لباس کار دو تکه به تن می‌کنند ( بلوز و شلوار و یا کاپشن و شلوار ) .
در انتخاب جنس این مدل لباس کار باید در نظر داشت که به دلیل کمتر بودن فعالیت مهندسین به نسبت سایر کارگران لباس مورد نظر باید از جنس لطیف و نرم‌تری باشد و چنانچه شما از جمله مهندسینی هستید که در محیط کاری مسئولیت اجرایی بیشتری دارید باید سراغ لباس کارهای ضخیم‌تر و مقاوم‌تری بروید .
بهتر است لباس کار مهندسی خود را از جنس پلی استر پنبه ، فیلامنت، لی و یا کتان ( با توجه به میزان سختی کار ) انتخاب نمایید تا بدن خود را از آسیب‌های احتمالی محافظت کنید .
انواع لباس کار مهندسی امروزه در طراحی‌های متنوعی نظیر لباس کار مهندسی یکسره ( بصورت یکسره به هم دوخته شده و پیراهن و شلوار آن ها به یکدیگر متصل است ) و لباس کار مهندسی چند تکه ( عمدتاً دو تیکه ساخته می‌شوند و بالاتنه و شلوار آنها از یکدیگر مجزا است ) طراحی و تولید می‌شوند .

انواع لباس کار : لباس کار کارگری

در رابطه با انواع لباس کار کارگری می‌توان اینطور عنوان نمود که بسته به نوع فعالیت کارگر از یکدیگر متفاوت طراحی و تولید می‌شود . بطور مثال لباس کار لوله کشی عموما به صورت دوبندی می‌باشد و پارچه‌ی استفاده شده در این مدل لباس کار عموما از جنس ضد آب می‌باشد . باید توجه داشت که یکی از ویژگی‌های اصلی لباس کار کارگری که در همه‌ی طراحی‌های آن مشترک می‌باشد ، مقاومت بالا و راحتی آن ( به گونه‌ای که قدرت مانور کارگر کم نشود ) می‌باشد .
در رابطه با نوع لباس کارگری می‌توان اینطور عنوان نمود که اکثر لباس‌های کارگری به شکل یکسره می‌باشد . به این دلیل که به هنگام کار از میزان تکاپو و جابه‌جایی بالایی برخوردار هستند ، لباس کار یکسره کمتر دست و پا گیر می‌باشند . البته لباس‌های دو تکه نیز در مشاغل خاص و مورد نیاز نیز استفاده می‌گردند .
همانطور که در قسمت بالا عنوان شد جنس لباس کارگری باید مقاوم و در عین حال از راحتی مناسبی برخوردار باشد و کارگر در حین پوشیدن و کار با آن دچار مشکل نگردد و از بدن خود به خوبی مراقبت نماید .

لباس کار خلبانی

یکی از انواع لباس کار که به راحتی بی اندازه معروف می‌باشد لباس کار خلبانی می‌باشد . این مدل لباس کار عموما از جنس فلامنت کجراه نرم می‌باشد که در حین کار از سبکی و راحتی بی‌اندازه‌ای بهره‌مند می‌باشد .
باید توجه داشته که اکثر لباس کارهای خلبانی به صورت یکسره بوده تا در حین کار به خوبی از همه نواحی بدن مراقبت نماید .

لباس کار جوشکاری

یکی از فعالیت‌هایی کاری که در صورت عدم رعایت نکاتی ایمنی بسیار خطرساز و حادثه آفرین می‌باشد ، حوزه کاری جوشکاری می‌باشد . باید توجه داشت که نور ساطع شده و قطره‌های مذاب آهن و آرگون هنگام جوش کاری برای چشم و پوست صورت، دست‌ها و بدن بسیار خطرناک می‌باشد و لذا وجود البسه محافظتی در برابر این خطرات امری ضروری و واجب می‌باشد .
حرفه‌ی جوشکاری علاوه بر دستکش ایمنی مخصوص و شیلد حفاظتی چشم و صورت نیاز به یک لباس کار مخصوص این حرفه دارد . باید توجه داشت که این مدل لباس کار نسبت به انواع دیگر لباس کار ضخیم‌تر بوده و جنس این لباس کار عموما از جنس جین و کتان می‌باشد. مدل طراحی لباس کار جوشکاری باید به صورت یکسره باشد به این دلیل که حین جوشکاری تمام اعضای بدن در خطر پرتاب قطره‌های مذاب آهن و آرگون هستند و این خطر باید توسط لباس کار جوشکاری رفع و رجوع گردد .
توجه داشته باشید که نوع خاصی از جوشکاری وجود دارد ( به نام جوشکاری آرگون ) ، که جوشکار حین کار در این زمینه باید لباس کار مخصوص به تن نماید . باید توجه داشت که لباس کار جوش آرگون به رنگ قرمز و به صورت یکسره طراحی و تولید می‌شود. جنس این لباس کار عموما از جنس کتان می‌باشد و از مقاومت بسیار بالایی نیز برخوردار می‌باشد .

لباس کار دوبنده

بی شک یکی از پر مخاطب‌ترین انواع لباس کار ، لباس کار دوبندی می‌باشد که بواسطه راحتی خود از جمله پر مصرف‌ترین نوع لباس کار می‌باشد . این مدل لباس کار متناسب با نوع فعالیت در رنگ‌های متنوع و جنس‌های متنوع طراحی و تولید می‌شوند . در واقع تنوع زیاد این مدل لباس کار دست شما را برای انتخاب لباس کار دوبندی مناسب باز می‌گذارد .
این مدل لباس کار در صنایع و فعالیت‌های متنوعی توسط کارگران، مهندسین ، صنعتگران و استادکاران مورد استفاده قرار می‌گیرند . از دلایل پر مخاطب بودن این مدل لباس کار می‌توان به وجود جیب‌های متعدد و راحتی در پوشیدن و حین کار این مدل لباس کار اشاره نمود .

تیشرت کار

یکی از لباس‌های کار متناسب با فصول گرم سال می‌توان به تیشرت‌های کار اشاره نمود که به دلیل جنس لطیف و گردش مناسب هوا در آن از پرمصرف ترین مدل‌های لباس کار در فصول گرم می‌باشد .

لباس مکانیکی

در ابطه با لباس کار مکانیکی باید توجه داشت که مکانیک‌ها هر روز با روغن، نفت و قطعات آغشته به روغن سر و کار دارند. میزان غلظت روغن به حدی است که فرد اگر لباس کار مخصوص به تن نکند حتما پوست او دچار مشکل خواهد شد . از این رو مکانیک‌ها نیز بسته به نوع فعالیت خود می‌توانند از لباس کار یکسره، لباس کار دو بنده و لباس کار دوتکه استفاده نمایند . از آنجایی که شغل مکانیکی بسیار گسترده است و زیر شاخه‌های فراوانی دارد لباس کار افراد بسته به نوع کارشان متفاوت خواهد بود.

لباس تبلیغاتی

در رابطه با لباس کارهای تبلیغاتی که یکی از انواع لباس کار موجود در باز می‌باشند باید توجه داشت که یکی از روش‌های تبلیغات چاپ نام و نشان برند روی لباس کار افراد است. بطور مثال تا به حال دیده‌اید که لباس کار تعمیرکاران سیار سایپا بدون نشان سایپا باشند ؟
برند سایپا روی لباس کار سایپا درج می‌شود تا افراد ببینند که تعمیرکاران این شرکت برای تعمیر خودرو تلاش می کنند. این کار در تمامی برندهای مطرح انجام می‌شود تا در حین مراجعه برای نصب و تعمیر، دیگران نام برند را ببینند و به نوعی تبلیغات موثر برای برند انجام شود .

برای مشاهده صفحه‌ی فروش انواع لباس کار کلیک کنید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *