لوازم و تجهیزات ایمنی

لوازم و تجهیزات ایمنی

لوازم و تجهیزات ایمنی

لوازم و تجهیزات ایمنی ( ايمني و بهداشت محيط كار ) : در تعریف ایمنی می‌توان اینطور عنوان نمود که ايمنی عبارت است از علم و هنر پيشگيری از حادثه و عوامل ايجاد آن می‌باشد که رعایت و دانستن آن در محیط‌های کاری امری الزامی و واجب می‌باشد .
در ابتدای قرن بیستم ایمنی کار برای هیچ‌کس اهمیتی نداشت. قوانینی برای ملزم کردن کارفرمایان برای رعایت ایمنی وضع نشده بود و صاحبان مشاغل به جان کارگران ، اهمیتی نمی‌دادند.
با گذشت دهه‌های اخير تحقق اهداف سازمان‌ها در حوزه رقابت پذيری كشورهای صنعتی ، پرداختن به موضوعات ایمنی ، محيط زيست و بهداشت را به يکی از اولويت‌های اصلی در كسب و كار امروز تبدیل نموده است و توجه به نيروی انسانی به عنوان اصلی‌ترین سرمایه سازمان با هدف بهبود فرايندهای كاری اقتصادی قرار گرفته است .

در سال‌های اخير تلاش‌های فراوانی جهت شناخت دلایل بوجود آورنده سوانح در صنايع مختلف به ويژه صنعت نفت و گاز صورت گرفته است. اعتقاد بر اين بود كه بيشتر حوادث، ناشی از خطاهای انسانی است و به سادگی می‌توان نتيجه گرفت كه اينگونه خطاها به دلیل بی‌دقتی یا بی‌کفایتی در انجام كارها می‌باشد، اما اين استدلال درست نيست.
افرادی كه سوانح را بررسی مي كنند دريافته‌اند كه انسان فقط آخرين حلقه زنجيری است كه باعث ايجاد يک سانحه می‌شود. نمی‌توان با تغیر دادن افراد از سوانح جلوگيری كرد، تنها مي‌توان با شناسایی عوامل بوجود آورنده يک سانحه ، از آن پيشگيری كرد .

اهمیت حفاظت فردی و تجهیزات ایمنی

وظایف یاد شده در فرهنگ ایمنی امروزی نه تنها کاری انسانی و در راستای اهداف اقتصادی و اجتماعی محسوب می‌شود بلکه وظیفه قانونی نیز تلقی می‌گردد که چشم پوشی از آن می‌تواند باعث اعمال مجازات قانونی گردد . در ایران نیز موارد زیادی از قوانین مرتبط ، از این فلسفه ایمنی حمایت می‌کند که بطور مثال می‌توان به ماده ۹۱ قانون کار، آیین نامه حفاظت و بهداشت عمومی در کارگاهها و… اشاره نمود.

اما از طرف دیگر بایستی توجه داشت که استفاده از وسایل حفاظت فردی و تجهیزات ایمنی معمولاً آخرین خط از خطوط دفاعی در مقابل شرایط بالقوه خطرناک محیط‌های کار محسوب می‌شود. زیرا اغلب مقررات ایمنی امروزی و اصول مدیریت نوین ایمنی ، کنترل‌های فنی و مهندسی و در مرتبه بعدی کنترل های تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی مدیریتی را به عنوان اولین و مناسب‌ترین روش حفاظتی کارگران در برابر مواد و شرایط خطرناک توصیه می‌نمایند .
باید بخاطر داشت در حالیکه ممکن است برای کارفرمایان استفاده از وسایل حفاظت فردی و تجهیزات ایمنی فردی برای کنترل مواجهه پرسنل با خطرات یک راه حل ساده ، مناسب و صحیح بنظر رسد ، ولی در صورت عدم توجه،  بسیار نامناسب و حتی خطرناک باشد . بعنوان مثال بعضی از تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی مانند دستگاه‌های تنفسی یا لباس‌های حفاظتی ممکن است بسیار گرم و سنگین بوده و به دلیل تحمیل فشار بر افراد درهنگام استفاده از سوی آنها مورد استفاده قرار نگرفته و یا بطور نامناسب و ناقص استفاده شوند و به همین دلیل پذیرش افراد یک فاکتور اساسی در یک برنامه موفقیت آمیز استفاده از تجهیزات حفاظت فردی محسوب می‌شود.

محیط کار و خطرات آن

یکی از خطراتی که کارگران را تهدید می‌کند، خطرات مربوط به محیط کار است. وظیفه کارفرما تامین محیط کاری امن و آرام است. به طور مثال : آسیب‌هایی که از جانب حیوانات و گیاهان خطرناک به انسان می‌رسد، از مهم ترین خطراتی هستند که انسان را تهدید می‌کنند . کارگرانی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم با حیوانات در تعامل هستند، ممکن است در معرض خطر گزیدن حشرات و حمله ی حیوانات وحشی باشند. همچنین زهر گیاهان سمی از دیگر خطراتی است که انسان ها را در محیط کار تهدید می‌کند. بنابراین کارفرما موظف است تا تجهیزات ایمنی استاندارد و مناسبی را برای کارگران خود فراهم کند .

لزوم استفاده از تجهیزات ایمنی در مشاغل

استفاده از تجهیزات ایمنی یکی از مهمترین اصول ایمنی در محیط کار است. کارفرما باید تجهیزات ایمنی را متناسب با نوع کار فراهم آورد و کارگران و مهندسان نیز باید تمامی آنها را مورد استفاده قرار دهند. از این تجهیزات می توان به لباس کار، کلاه ایمنی، دستکش ایمنی، عینک ایمنی، گوشی ایمنی، ماسک ایمنی و کفش ایمنی اشاره داشت. این تجهیزات برای هر حرفه خصوصیات و مشخصات خاصی دارد. بهتر است از بهترین انواع تجهیزات ایمنی و مطابق با استانداردهای جهانی استفاده کنید تا در حین کار خطری شما را تحدید نکند. شناخت انواع تجهیزات ایمنی و تهیه آن به عهده کارفرما می باشد.

از دیگر تجهیزات و لوازم ایمنی که باید در محیط کار فراهم باشد لوازم ایمنی محیط کار است. یک محیط کار باید از لحاظ ایمنی برای انجام کار آماده باشد. برای مثال باید از تجهیزات کار در ارتفاع، ابزار ایمنی مورد نیاز برای امن کردن محیط کار استفاده شود. این تجهیزات شامل تجهیزاتی ایمنی عمومی نیز می شود. هر فردی که برای کار و یا نظارت به محیط کار مراجعه می نماید باید تجهیزاتی استفاده نماید تا از بروز خطرات احتمالی پیشگیری شود. این تجهیزات شامل کلاه ایمنی، کفش ایمنی، در صورت نیاز دستکش ایمنی، لباس ایمنی و عینک ایمنی نیز می شود.

برای مشاهده صفحه‌ی فروشگاه ایمن مارت کلیک کنید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *