لنیارد کمربند ایمنی و انواع آن

لنیارد کمربند ایمنی و انواع آن

لنیارد کمربند ایمنی و انواع آن

لنیارد کمربند ایمنی و انواع آن : مشاغل کار در ارتفاع ( هر كار يا فعاليتي كه موقعيت انجام آن ، در ارتفاع بيش از ۲/۱ متر نسبت به سطح مبنا انجام گيرد ) امروزه بخش اعظمی از صنایع ما را تشکیل می‌دهد. کارکنان پتروشیمی ، توربین‌های بادی ، و حتی کارگران ساختمانی معمولا به طور پیوسته در ارتفاع کار می‌کنند. بنابراین کار در اینگونه صنایع نیازمند مهارت بالا و همچنین استفاده از وسایل ایمنی کار در ارتفاع در اولویت می‌باشد .
همانطور که می‌دانید کار در ارتفاع از خطرات بالایی برخوردار است که کوچکترین اشتباهی حین انجام کار می‌تواند عواقب جبران ناپذیری را ایجاد کند. از بین تمامی تجهیزات کار در ارتفاع ، استفاده از لنیاردها در مشاغل در ارتفاع جز حیاتی ترین وسایل می باشد.
اما تعریف لنیارد را بر اساس آیین نامه کار در ارتفاع می‌توان اینطور عنوان نمود که طناب يا تسمه‌ای است كه به منظور ايجاد ارتباط بين عامل كار در ارتفاع با نقطه يا طناب تكيه‌گاه يا سازه ثابت با كمترين ايجاد مزاحمت مورد استفاده قرار می‌گيرد . به طور کلی به دسته‌ای از ابزار که برای نگهداری کاربر ( در زمینه کارهای در ارتفاع ) جهت جلوگیری از سقوط استفاده می‌شود را لنیارد می‌گویند که این لنیاردها خود به دو دسته‌ی عمودی و افقی تقسیم بندی می‌شوند که پایینتر به شکل مجزا و دقیق‌تری راجب آن صحبت خواهیم کرد .

لنیاردهای افقی : در لنیاردهای افقی می‌توان از سیستم لنیارد طنابی سه رشته و لینارد طنابی استاتیک و لنیارد از نوع تسمه‌ای استفاده کرد. ولی باید توجه داشت که همواره ظوابط ایمنی را در نظر گرفت .
لنیاردهای عمودی : در لنیاردهای عمودی می‌توان از سیستم طناب استاتیک ، طناب P.P سه رشته و سیم بکسل استفاده کرد . توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از این مدل لنیارد باید قوانین و ظوابط ایمنی آن را صد درصد در نظر بگیرید و همچنین آموزش این کار را دیده باشید .

اهمیت استاندارد لنیارد کمربند ایمنی

توجه داشته باشید که در هنگام خرید لنیارد کمربند ایمنی از استاندارد بودن آن مطمئن شوید و همچنین توجه داشته باشید که هر قسمت از ابزارهای لنیارد باید استاندارد EN و CE را دارا باشد .
برای مثال چنانچه یک لنیارد همراه ابسوربر یا همان شوک گیر، کارابین، طناب که همراه آن می‌باشد باید استاندارد EN و سازنده کمپانی بر روی آن درج گردیده باشد .
کارابین اتصال به هارنس دارای استاندارد EN362
ابسوربر یا همان شوک گیر دارای استاندارد EN355
کارابین هوک دار یا کارابین داربستی دارای استاندار EN362

توجه داشته باشید که لنیاردها به ترتیب ساختار به دو دسته و نام اختصاری‌ای که در زیر عنوان شده‌اند تقسیم می‌شوند :
لنیارد تک شاخه با علامت اختصاری I
لنیارد دو شاخه با علامت اختصاری Y

تقسیم بندی لنیاردها بر اساس نوع ترکیب طناب‌ها

در زمینه‌ی ترکیب طناب‌ و لنیاردها ، طناب‌های آنها به چند دسته تقسیم می‌شوند که می‌توان بر اساس نوع کارکرد و همچنین از نوع شکل و ظاهر فرق آنها در قسمت طناب‌ها را مشاهده نمود که در زیر به آنها پرداخته‌ایم ( توجه داشته باشید که تمامی این مدل‌ها برای این بکار برده می‌شود که از نوع قیمت و کیفیت می‌توان آنها را دسته بندی کرد و هر چهار مدل از این لنیاردها یک کار و یک هدف دارند و آن هم محافظت از جان انسان می‌باشد.) :

  • لنیارد طناب ما بین ابسوربر و کارابین از جنس پلی آمید می‌باشد
  • طناب P.P پروپیلن که از نوع ابریشم مصنوعی سه رشته ساخته می‌شود
  • در بعضی لنیاردها تسمه‌های دو الی سه سانتی متری استفاده می‌گردد
  • لنیاردهای ساخته شده دیگر از جنس تسمه کشی که قابلیت جمع شدن را دارد

برای مشاهده محصولات ایمن مارت کلیک کنید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *