درباره کپسول آتش نشانی پودری

درباره کپسول آتش نشانی پودری

درباره کپسول آتش نشانی پودری

کپسول آتش نشانی پودری : امروزه وجود یک کپسول آتش نشانی در هر ساختمان و یا فضای کاری سرپوشیده‌ای امری ضروری و واجب تلقی می‌شود . در رابطه با توجیه عملکرد یک کپسول آتش نشانی می‌توان اینطور عنوان کرد که ابزاری مناسب و حفاظتی در برابر آتش سوزی می‌باشد که برای خاموش کردن (اطفا حریق) و یا کنترل آتش سوزی‌های کوچک و ناگهانی ( اغلب در شرایط اضطراری ) استفاده می‌گردد . به طور معمول شکل ظاهری یک کپسول آتش نشانی به شکل استوانه‌ای بوده ، بدین صورت که یک کپسول آتش نشانی شامل یک مخزن یا کپسول استوانه‌ای ایستاده حاوی عامل شیمیائی می‌باشد که در صورت لزوم می‌تواند برای خاموش کردن و اطفا حریق تخلیه شود . همچنین در طراحی کپسول‌های مخازن فشار به صورت غیراستوانه‌ای نیز تولید می‌شود که به نسبت کپسول‌های استوانه‌ای کمتر رایج می‌باشد .
یکی از راه‌های معمول برای خاموش کردن آتش، ممانعت از رسیدن اکسیژن به آتش یا حریق و به اصطلاح خفه کردن آتش می‌باشد که این کار را معمولا با کپسول‌های خاموش کننده به نسبت آتش موجود انجام می‌دهند.
همانطور که می‌دانید برای مهار آتش‌های مختلف کپسول‌های آتش نشانی متنوعی طراحی و تولید می‌شوند نظیر : کپسول آتشنشانی محتوی آب ، کپسول آتشنشانی محتوی پودر ، کپسول آتشنشانی محتوی کف ، کپسول آتشنشانی محتوی گاز .
موضوع مقاله‌ی امروز ما نیز در رابطه با کپسول آتش نشانی پودری می‌باشد که بر حسب نوع مواد تشکیل دهنده به دودسته‌ی شیمیایی و خشک تقسیم می‌شوند و همچنین کپسول‌های پودر و گاز اولویت‌شان حریق‌های ناشی از جامدات ( چوب، کاغذ، لاستیک، پارچه و … ) می‌باشد .
با نگاهی به تاریخ اطفا حریق نحوه استفاده از پودر شیمیایی بدین صورت بود که تعدادی قوطی یا ظرف به اشکال مختلف را با پودر پر می‌کردند و در مکان‌های مناسب قرار می‌دادند. به محض شروع آتش سوزی افراد مسئول سراغ قوطی‌ها رفته و درب قوطی‌ها را باز نموده و پودر داخل قوطی را بر روی آتش می‌پاشیدند . البته نوع دیگری از این قوطی‌‎ها نیز وجود داشته‌اند که طوری طراحی شده بود که به محض پرتاب قوطی محتوی پودر داخل قوطی به صورت اتوماتیک بر روی آتش پاچیده شده و بدیت صورت حریق را اطفا می‌نمود ( باید توجه داشت که اغلب موارد این تکنیک نیز با ناکامی مواجه می‌شد) اما با گذشت زمان برای پاشیدن پودر داخل قوطی یا مخزن بر روی آتش دستگاه‌های خاموش کننده پودر فعلی طراحی و ساخته شد که گام بلندی در جهت اطفا حریق بود .

مواد تشکیل دهنده کپسول آتش نشانی پودری

پودر شیمیایی گرد یا پودر خیلی نرمی می‌باشد که از ترکیب یک یا چندی از ماده‌ی شیمیایی و بعضی از افزودنی‌های دیگر تشکیل می‌شود. در رابطه با مواد افزودنی و وظیفه‌ی آن در این ترکیب بدین گونه می‌باشد که از چسبندگی و بهم چسبیدن پودرها در اثر قرار گرفتن در رطوبت یا گرما جلوگیری می‌کند.
در دسته بندی‌های پودر آتش نشانی شیمیایی بدین صورت می‌باشد که آن را بر اساس مواد اصلی موجود در آن و اینکه برای مقابله با چه نوع آتش سوزی و حریقی از آنها استفاده می‌شود، دسته بندی می‌کنند.
مهمترین مواد تشکیل دهنده پودر کپسول آتش نشانی عبارتند از : پودر جوش شیرین ( یا بی کربنات سدیم از این پودر برای مقابله با آتش سوزی‌های مایعات قابل اشتعال، گازهای قابل اشتعال و همچنین تجهیزات الکتریکی استفاده می‌شود ) ، بی کربنات پتاسیم ( از این پودر برای خاموش کردن مایعات قابل اشتعال، گازهای قابل اشتعال و تجهیزات الکتریکی برق‌دار استفاده می‌گردد ، مناسب برای مهار آتش‌های نوع B,C,E )، بی کربنات پتاسیم بر پایه اوره ( برای گازها و مایعات قابل اشتعال و تجهیزات الکتریکی برق‌دار استفاده می‌گردد ، مناسب برای مهار آتش‌های نوع B,C,E ) ، کلرید پتاسیم ( برای گازها و مایعات قابل اشتعال و تجهیزات الکتریکی برق‌دار استفاده می‌گردد ، مناسب برای مهار آتش‌های نوع B,C,E ) ، فسفات آمونیوم ( یا پودر چند حالته برای خاموش کردن مواد جامد، گازها و مایعات قابل اشتعال و خاموش کردن آتش سوزی در تجهیزات الکتریکی با یک ولتاژ معین استفاده می شود ) ، مانکس ( پودر مانکس ترکیب اوره و بی کربنات می‌باشد که در کپسول‌های آتش نشانی ریخته می‌شود و در مقایسه با بقیه پودرهای خاموش کننده موثرتر می‌باشد ) .

برای مشاهده مقاله‌ی خصوصیات کپسول آتش نشانی Co2 کلیک کنید

نحوه‌ی استفاده از کپسول آتش نشانی پودری

ابتدا تحت هر شرایطی در هنگام مواجه با آتشسوزی باید خونسرد باشید. سپس سعی کنید در فضاهای بسته جلوی درب ورودی یا خروجی بایستید ( در فضاهای روباز پشت به باد قرار بگیرید ). سپس سراغ ضامن کپسول رفته و تلاش کنید ضامن یا پین دستگیره را از محل خود بیرون بکشید. سپس با در دست گرفتن سر شلنگ یا پاشنده شلنگ کپسول آتش‌نشانی به سمت آتش هدف گیری کنید و با خونسردی تمام دستگیره کپسول آتش‌نشانی را به آرامی بفشارید.

آزمایش‌های مقرری خاموش کننده‌های پودر و گاز

هر یک ماه یک بار درب سیلندر را باز نموده از کلوخه نشدن پودر مطمئن شوید . از باز بودن خروجی سیلندر همچنین سالم بودن لوله لاستیکی اطمینان حاصل کرده، کارتریج را وزن نموده تا از شارژ بودن آن مطمئن شوید، چنانچه بیش از ۱۰٪ از وزن گاز درون آن کم شده باشد مجدداً شارژ کنید .

برای مشاهده‌ی صفحه فروشگاه کپسول‌های آتش نشانی ایمن مارت کلیک کنید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *