درباره کپسول آتش نشانی Co2

درباره کپسول آتش نشانی Co2

درباره کپسول آتش نشانی Co2

درباره کپسول آتش نشانی Co2 : در توضیح استفاده از گاز Co2 می‌توان اینطور گفت که استفاده از این گاز به عنوان یک گاز آتش نشانی در دستگاه‌های ثابت اتوماتیک خاموش كنند‌ه‌های دستی و چرخ‌دار ماده‌ای پرکاربرد بوده است . در واقع می‌توان اینطور گفت که دی اکسید کربن گازی می‌باشد که غیر قابل احتراق ، بدون بو ، غیرسمی و سنگین‌تر از هوا بوده که همچنین دارای چگالی ۵/۱ بوده وهادی الکتریسته نیز نمی‌باشد .
از مزایای استفاده از این گاز در کپسول‌های ایمنی و آتش نشانی می‌توان به عدم خسارت به مواد موجود در محیط حریق اشاره نمود به این صورت که به هنگام آتش گرفتن مواد با ارزش مالی بالا بسیار آسیب کمتری به نسبت آب ( برای خاموش کردن حریق ) به ماده حریق زده در حین مهار حریق وارد می‌کند . همچنین استفاده از این کپسول آتش نشانی برای حریق‌های الکتریکی والکترونیکی بسیار مناسب بوده زیرا به دلیل هدایت جریان برق و علی الخصوص حذف مواد خاموش کننده باقی‌مانده ، باعث اتصالی و یا خرابی در قطعات حساس نمی‌گردد .
البته باید توجه داشت که در هنگام استفاده از این کپسول حهت مهار حریق به دلیل جایگزین شدن با اکسیژن محیط ، امکان اینکه موجب خفگی فرد اطفاگر و ساکنین گردد نیز انتظار می‌رود . بنابراین توجه به نکات ایمنی و نحوه‌ی صحیح استفاده از کپسول بسیار موضوع مهم و قابل توجهی می‌باشد .
در رابطه با نحوه‌ی اطفا حریق توسط این مدل کپسول آتش نشانی می‌توان اینطور عنوان نمود که خاموش کننده‌های آتش CO2 حاوی ماده دی اکسید کربن به شکل مایع و تحت فشار می‌باشند که به سرعت بعد از فعال سازی و استفاده از آنها، این مایع سریعاً در هوا منتشر شده و اکسیژن موجود در هوا را که سبب گسترش و شیوع آتش سوزی می‌گردد در خود محبوس نموده و در نتیجه توانایی سرایت و گسترش آتش سوزی را از بین می‌برد.

خصوصیات گاز کربنیک Co2

گازكربنیک گازی می‌باشد که غیرقابل احتراق بوده و همچنین بی بو، خنثی ، غیرسمی، فاسد نشدني و عایق در برابر الكتریسیته می‌باشد.
وزن این گاز سنگین‌تر از هوا بوده (دارای وزن مخصوص ۵۲۹/۱) و به علت داشتن همین وزن در صورت پرتاب یا پاچش بر روی حریق هوای اطراف يا همان اكسیژن خارج و خود جانشین می‌شود .
این گاز به آسانی بوسیله فشار و سرما تبدیل به مایع می‌شود و نحوه انبار كردن این گاز به صورت گازمایع و جامد صورت می‌گیرد .
این گاز در ظروف بسته و زیر فشاری برابر پنجاه آتمسفر psi 750 و بین درجه حرارتی ۹/۶۹ تا ۸/۸۷ درجه فارنهایت بصورت مایع و از ۸/۸۷ تا بالاتر حالت میعان را از دست داده به حالت گاز در می‌آید . این درجه حرارت را برای گاز کربنیک ، درجه حرارت بحرانی نیز می‌نامند. زیرا از این درجه بالاتر فشار هر قدر هم زیاد باشد باز تغییر حالت نداده و به همان صورت گاز باقی می‌ماند . همچنین این گاز جامد در هفتاد و نه درجه سانتی‌گراد به سرعت از حالت جامد به گاز تبدیل می‌گردد (بدون اینكه به حالت مایع درآید بصورت بخار گاز درمی‌آید ) .
بدنه کپسول آتش نشانی Co2 باید قادر باشد تا فشار حدود psi 7000 را تحمل نماید . همچنین در صورتی كه فشار داخلی به بیش از ۱۸۰ اتمسفر psi 2700 برسد سوپاپ ایمنی عمل كرده و گاز دستگاه را تخلیه می‌نماید .

برای مشاهده مقاله نحوه ی صحیح استفاده و حمل شیلنگ آتش نشانی کلیک کنید

موارد استفاده از کپسول Co2

از خاموش کننده‌های Co2 برای اطفا حریق تجهیزات الکتریکی و مایعات قابل اشتعال (حریق کلاس B و C) استفاده می‌گردد .

خصوصیات سیلندر کپسول آتش نشانی co2

بدنه این کپسول‌ها ( سیلندر) استوانه‌ای شکل بوده و عموماً از جنس فولاد می‌باشد که این بدنه باید بدون درز ساخته شود و همچنین سیلندر کپسول آتش نشانی باید بتواند در آزمون تست هیدرواستاتیک در فشار ۲۵۰ بار مورد تایید واقع گردد . همچنین این کپسول‌ها باید در تست‌های انبساطی نیز مورد آزمایش قرار گیرند تا از ثبات خوبی برخوردار باشند . اندازه این سیلندرها باید به گونه‌ای باشد که کپسول بتواند مقادیر مختلفی نظیر ۲، ۳، ۴، ۶، ۱۲ ،۳۰ کیلوگرم خاموش کننده co2 را در خود جای داده و همچنین با خود حمل کند . نمونه‌های ۱۲ کیلوگرمی و ۳۰ کیلوگرمی این کپسول‌های آتش نشانی ، برای سهولت در حمل و نقل و جابه‌جایی به صورت چرخدار ساخته و طراحی می‌شود .

درباره کپسول آتش نشانی Co2
برای مشاهده کپسول‌های آتش نشانی برند بایا کلیک کنید

خصوصیات شیر کپسول

به طور کلی شیرهای کپسول آتشنشانی در دو نوع فلکه‌ای و یا اهرمی می‌باشند . شیرهای کپسول آتش نشانی باید با دوام باشد و در زمان نیاز و اضطرار دچار مشکل نگردد و از طرفی استفاده از آن برای همگان امکان پذیر باشد .

نحوه‌ی استفاده از کپسول آتش نشانی

در زمینه‌ی کار با کپسول آتش نشانی Co2 و نحوه‌ی اطفا حریق بواسطه‌ی این نوع خاموش کننده، ابتدا باید دسته کپسول آتش نشانی را محکم گرفته و سپس نسبت به خارج کردن پین فعال کننده کپسول اقدام نموده . سپس اهرم کپسول را فشار داده و گاز را بر روی موضع یا وسیله‌ای که آتش گرفته بریزید . باید به این موضوع مهم توجه داشت که هنگام کار با کپسول آتش نشانی هیچ یک از اعضای بدن با دهانه یا شیپور تخلیه کننده کپسول به هیچ‌وجه ارتباطی نداشته باشد زیرا احتمال دارد این قسمت به دلیل سرمای بسیار زیاد، باعث سوختگی در محل تماس گردد .

مکان مناسب جهت نصب کپسول آتش نشانی

  • کپسول باید حداکثر در ارتفاع ۱/۵ متری از سطح زمین نصب گردد و چنانچه وزن خاموش کننده بیشتر از ۱۸ کیلو باشد حداکثر در ارتفاع ۱ متری ازسطح زمین نصب گردد . درمکان‌هایی که تردد کودکان و نوجوانان کم است می‌توان در ارتفاع پایین تر نیز نصب گردد .
  • کپسول آتش نشانی باید درنزدیکی ورودی و خروجی‌ها نصب گردد .
  • در هنگام نصب کپسول باید توجه داشت که در مکانی نصب گردد که امکان صدمات فیزیکی رابه حداقل برساند .
  • مسیر کپسول جهت دسترسی کوتاه و خالی از وسایل دست و پا گیر و مزاحم باشد .
  • در نصب کپسول آتش نشانی در فضای باز باید توجه داشت که سیلندر نباید در مقابل تابش مستقیم نور خورشید و یا برف و باران قرارگیرد .
  • هنگامی که خاموش کننده بر روی چرخ یا دیوار نصب می‌باشد باید از بست‌های مخصوص استفاده گردد .

برای مشاهده صفحه‌ی فروشگاه ایمنی و آتش نشانی ایمن مارت کلیک کنید

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *