خصوصیات ماسک شیمیایی

خصوصیات ماسک شیمیایی

خصوصیات ماسک شیمیایی

خصوصیات ماسک شیمیایی : در بسیاری از مشاغل کارگاهی و صنعتی در حین تولید محصولات و یا حتی محیط های خاص کارگاهی که با گازهای شیمیایی سر و کار دارند ، وجود ماسک‌های شیمیایی برای جلوگیری از نفوذ و وارد شدن گازهای مضر شیمیایی به ریه‌ی کارگران و کارکنان آنجا نیاز می‌باشد .
وجود گازهای شیمیای در کارخانجات تولیدی و صنعتی امری معمول می‌باشد که استفاده از ماسک ایمنی شیمیایی امری واجب و جاافتاده در اینگونه مکان‌ها می‌باشد . ما حتی در منزل هم با شوینده‌هایی نظیر وایتکس و جوهر نمک سروکار داریم که در حین استفاده به دلیل توزیع گازهای شیمیایی بسیار خطرناک بوده و عامل ایجاد مشکلات متعدد تنفسی می‌گردد . حتی در مشاغلی نظیر دفاتر فنی و چاپخانه‌ها، کارکنان این مجموعه‌ها با گاز و غبار مواد رنگی و تونر دستگاه چاپ سروکار دارند که وجود یک ماسک ایمنی شیمیایی امری ضروری برای حفظ سلامت کارکنان می‌باشد . حتی در جنگ‌ها و عملیات‌های نظامی ،مناطق جنگی که احتمال وجود بمب‌های شیمیایی می‌رود نیز وجود یک ماسک ایمنی شیمیایی جهت حفظ سلامت سربازان امری واجب می‌باشد .
در واقع می‌توان درباره ماسک‌های تنفسی اینطور عنوان نمود به وسایل و تجهیزاتی اطلاق می‌شوند که از استنشاق و تنفس گازهای سمی و شیمیایی به جهت حفاظت از سیستم تنفسی افراد جلوگیری می‌کنند . نحوه جلوگیری از ورود گازهای سمی در ماسک‌های ایمنی ،بدین صورت است که ماسک این عمل را به وسیله فیلتراسیون گازهای سمی و هوارسانی از منبع قابل تنفس انجام می‌دهد .

ماسک ضد گاز یا شیمیایی چگونه ساخته می‌شود

ماسک‌های شیمیایی که بواسطه طراحی منحصر به فرد خود تمام صورت ما را می‌پوشانند، این ماسک با دارا بودن دو بخش خاص، در مقابل تنفس گازهای سمی موجود در هوا از ریه‌ی ما محافظت می‌کنند. در توضیح مکان قرار گیری و عملکرد این بخش‌ها با قرار گرفتن در فیلتر مستقر در قسمت خرطوم ماسک، مانعی مقاوم و ایمنی در مقابل ورود مواد سمی ایجاد می‌کند.
نخستین قسمت، فیلتر ذرات ‌می‌باشد که از ورود هر گونه باکتری موجود در هوای تنفس شده ممانعت کرده و آنها را حذف می‌نماید ( باید توجه داشت که در این بخش اصولا هیچگونه ماده شیمیایی به کار نرفته است، و صرفا مانعی فیزیکی است که میدانی را میان مواد سمی و صورت ما ایجاد می‌کند) . نحوه عملکرد این قسمت بدین صورت می‌باشد که زمانیکه هوا یا ذره‌ای وارد ماسک می‌شود، با رشته‌های موجود در فیلتر برخورد می‌کند و قبل از اینکه حتی شانس رسیدن به بینی یا دهان ما را پیدا کند، در آنجا گرفتار می‌شود.
قسمت دوم ماسک شیمیایی بر پایه فرایندی شیمیایی موسوم به جذب سطحی عمل می‌نماید، و مولکول‌های سمی مانند گاز سارین را حذف می‌نماید. طی فرایند جذب سطحی، ماده‌ای جامد یا مایع ذرات را روی سطح خود به دام می‌اندازد.
جهت پالایش کردن مواد شیمیایی خطرناک و مضر برای سلامت بدن، اغلب ماسک‌های شیمیایی از ذغال چوب فعال، یا همان ذغال اکسیده استفاده می‌نمایند. نحوه عملکرد این قسمت بدین صورت می‌باشد که به هنگام اینکه ذغال با استفاده از اکسیژن فعال می‌گردد، میلیون‌ها سوراخ چسبناک در هر کدام از ساختارهای مولکولی آن ایجاد می‌شود. هر ماده سمی و یا گاز مضر که از میان ذغال فعال موجود در فیلتر عبور می‌کند در این حفرات به دام می‌افتد، و دیگر نمی‌تواند به حرکت خود درون ماسک ادامه دهد.

برای مشاهده مقاله‌ی خصوصیات ماسک ایمنی و انواع آن کلیک کنید

انواع ماسک‌های ضد گاز و شیمیایی

 • ماسک تنفسی کارتریج دار شیمیایی
 • ماسک تنفسی گازی
 • ماسک تنفسی کاغذی  یا نمدی با کاور زغال اکتیو

چه مدت زمانی می‌توان از ماسک شیمیایی استفاده نمود

باید به این موضوع توجه داشت که در مهندسی و طراحی ماسک‌های شیمیایی امکان آسیب ندیدن بر اثر استفاده از ماسک در طولانی مدت وجود ندارد . باید توجه داشت که کاربر نهایتا می‌تواند سه الی چهار ساعت یک ماسک را استفاده نماید و بعد از گذشت این مدت کاربر مجبور است نسبت به تعویض فیلتر ماسک اقدام نماید . بنابراین کاربر جهت استفاده از این ماسک باید آموزش‌های لازم را دیده باشد تا بتواند به شکل استاندارد ماسک را بپوشد و در آورد، فیلتر آن را تعویض نماید و برای مدتی کوتاه سیستم تنفسی خود را در معرض ماده شیمیایی موجود در هوا قرار دهد.

انواع فیلتر‌های مصرفی در ماسک‌های پالاینده گازهای شیمیایی و بخار سمی

باید توجه داشت که این مدل فیلترها بر اساس نوع گازی که فیلتر یا پالایش می‌نمایند به چند مدل دسته بندی می‌شوند.

 • A : گازها و بخارات آلی مختلف
 • B : گازهای معدنی و اسیدی مانند مونوکسید کربن
 • E : دی اکسید سولفور و سایر گازهای معدنی
 • G : مواد شیمیایی با فشار بخار پایین
 • K : آمونیاک و مشتقات آن
 • AX : ترکیبات آلی با نقطه نقطه جوش کمتر از ۶۵
 • NO : اکسیدهای نیتروژن
 • HG : بخار جیوه
 • MB : متیل بروماید

برای مشاهده صفحه‌ی فروش ماسک‌های ایمنی ایمن مارت کلیک کنید

اشتراک گذاری پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *