اهمیت لباس کار ایمنی

اهمیت لباس کار ایمنی

اهمیت لباس کار ایمنی

اهمیت لباس کار ایمنی در مشاغل : به طور کلی در تعریف لباس‌های ایمنی می‌توان اینطور عنوان کرد در بسیاری از مشاغل به منظور جلوگیری از آسیب‌های فیزیکی، شیمیایی و محیطی افراد مجبور به استفاده از لباس‌های محافظتی هستند. در واقع لباس کار به لباسی گفته می‌شود که فرد با توجه به نیاز کاری ، نوع فعالیت شغلی و شرایط آب و هوایی که در آن فعالیت می‌کند انتخاب می‌کند که هر لباس کاری استانداردهای متناسب با شغل مصرف کننده را دارا می‌باشد .
در انتخاب لباس کار مناسب ، انتخاب جنس لباس بر اساس نیاز و دمایی که فرد در آن کار می‌کند بسیار قابل اهمیت می‌باشد . باید توجه داشت که در انتخاب لباس کار باید این مورد را در نظر داشته باشیم که لباس کار ایمنی استاندارد و مناسب باید در ابتدا از پارچه با کیفیت و با حداقل پلی استر تولید شده باشد ( که شما می‌توانید با لمس پارچه و براقی آن از این مهم مطلع گردید ) . باید توجه داشت که وجود مقدار کمی پلی استر در الیاف یک لباس کار به استجکام ، عدم آبرفت و چروک نشدن آن کمک می‌کند .
در انتخاب لباس کار ایمنی مناسب علاوه بر جنس لباس ، رنگ آن نیز به وضعیت جوی و ساعاتی در شبانه‌روز که قرار است از آن لباس کار استفاده شود، بستگی دارد. به طور مثال پلیس‌ها یا کارگران راه‌سازی در هنگام شب باید از لباس کار با رنگ‌هایی استفاده کنند که در شب دیده شود و مانع از وقوع تصادفات شود .

اهمیت لباس کار ایمنی

برای ورود به صفحه انواع لباس کار ایمن مارت کلیک کنید

انواع لباس کار ایمنی

امروزه با توسعه صنعت ایمنی لباس کار در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که ساده ترین شکل آن بلوز (کاپشن) و شلوار به صورت دوتکه و یا لباس کار یکسره می‌باشد که این مدل لباس کار پوششی سراسری برای بدن ، کلیه قسمت‌های دست و پا می‌باشد . جنس لباس کار بسته به موقعیت استفاده از لباس در محیط کاری مخصوص می‌تواند از الیاف طبیعی یا مصنوعی و در مواردی کاملا از الیاف شیمیایی و صنعتی ( کتان، ویسکوز، پلی‌استر، پنبه،‌ فیلامنت و یا ترکیبی ) طراحی و تولید شود .

همچنین برای مشاغل ویژه و یا در فصل‌های سرد سال لباس‌های کار از طراحی متفاوت‌تری به نسبت سایر لباس‌های کار برخوردار می‌باشند. بطور مثال می‌توان به لباس‌های کار ایمنی که عایق سرما و رطوبت هستند متناسب با سردخانه‌ها ، مناطق سردسیر و … اشاره نمود و یا لباس‌های ضد حریق که از جنس PVC و لباس‌های نسوز مخصوص کوره که از الیاف خاصی با پوشش آلومینیوم تهیه شده‌اند و اشعه مادون قرمز را تا ۹۰٪ برگشت می دهند از جمله لباس کارهای ویژه نام برد .

نکاتی که باید در هنگام خرید لباس کار به آنها توجه نماییم

  • لباس کار باید به اندازه و متناسب با بدن مصرف کننده باشد
  • لباس ایمنی مخصوص کارکنانی که با مواد خورنده و یا مضر کار می‌کنند، باید آب و گاز در آن نفوذ ننماید و جنس لباس کار باید متناسب با نوع ماده و موادی که با آنها کار می‌کنند انتخاب شود
  • لباس کارکنانی که با مواد اسیدی و رادیو اکتیو، کار می‌کنند باید یکپارچه ، بدون منفذ همراه با کلاه، کفش، و دستکش مخصوص و غیر قابل نفوذ باشد
  • در صورتی که انجام کار ایجاب نماید که کارکنان آستین لباس کار خود را مستمرا بالا بزنند، بایستی از لباس کار با آستین کوتاه استفاده شود
  • لباس بارانی باید به صورت کلاه سر خود و از جنس پارچه ضد آب که می‌توان با آستر نخی (جهت مناطق معتدل) و آستر پشمی یا پشم شیشه (جهت مناطق سردسیر) تهیه شود
  • لباس نسوز مخصوص حفاظت در مقابل حریق بایستی شامل کلاه، دستکش و کفش به صورت یک تکه و سر هم باشد
  • لباس کار نباید گشاد باشد مخصوصا قسمتهای سر آستین و دامن آن؛ روپوش کار نباید به میزانی تنگ باشد که اعضای بدن هنگام کار با اشکال مواجه شوند
  • آستین ها را نباید به طرف بالا برگرداند و یا لوله کرد
  • بهتر است به لباس کار هیچ چیزی وصل و آویزان نباشد،هرگونه ساعت،کلید،زنجیر و…

لباس کار ایمنی با قابلیت دید بالا

این مدل البسه ایمنی به منظور پیشگیری از حوادث ناشی از ضربه و برخورد و به صورت ژاکت، بلوز شلوار با توجه به نوع محل کاربرد، به رنگ‌های براق و از جنس‌­های مختلف ساخته شده و امکان رویت فرد را در شرایط مختلف آب و هوایی و ساعات مختلف شبانه روز فراهم می­‌کنند.
در انتخاب این لباس‌ها علاوه بر ارزیابی ریسک‌های ضربه و برخورد، لازم است مواردی نظیر شرایط کاری گرم یا سرد، وضعیت هوا و روشنایی نیز مورد توجه قرار گیرد.
رانندگان لیفتراک و جرثقیل، کارگران حاشیه جاده و خطوط لوله و نیز کارکنانی که مسئول واکنش در شرایط اضطراری هستند، از جمله کسانی هستند که به این لباس‌ها نیاز دارند.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *