دستکش ایمنی و انواع آن

دستکش ایمنی

دستکش ایمنی و انواع آن

دستکش ایمنی : احتمالا تا حالا با این جمله روبه رو شده‌اید که می‌گویند اول ایمنی بعد کار . همانطور که می‌دانید تمامی تکنسین‌ها قبل از شروع فعالیت‌های کاری خود دوره‌ای به نام آموزش‌های ایمنی می‌گذرانند . در برخی کارها لازم است که فرد برای انجام آن کار نیاز به استفاده از ابزار تخصصی آن کار را دارد و اغلب این وسایل حساس و خطرناک می‌باشد و شخص باید هنگام کار با این قبیل وسایل با تجهیزات ایمنی کامل وارد شود . در این موقعیت‌ها کوچکترین ریسکی قابل قبول نیست و فرد باید به جزئی ترین نکات مربوطه نیز توجه داشته باشد.
به همین دلیل است که امروزه قوانین‌های اجباری کار مختلفی برای حفظ جان افراد در محیط کار وضع گردیده است تا آمار حوادث و اتفاق‌های غیر منتظره به حداقل خود برسد .

یکی از وسایلی که از موارد اصلی ایمنی کار می‌باشد ، دستکش ایمنی است . این دستکش‌ها بر اساس حرفه و نوع کاری که با آن انجام می‌گیرد ، دارای جنس و ظاهر متفاوت می‌باشند .
امروز در تارنمای لوازم ایمنی و آتشنشانی ایمن مارت سعی بر این داریم که به شما بزرگواران انواع دستکش ایمنی و کاربرد آنها تحت مقاله‌ای جامع معرفی کنیم (همراه با ویدئو )

دستکش ایمنی

همانطور که پیش تر عنوان کردیم ایمنی نقش مهمی در معقوله‌ی کار دارد و رعایت آنها یکی از واجب‌ترین عناوین کاری است . یکی از قسمت‌های اصلی بدن که کلیدی ترین قسمت بدن در انجام امور کاری است و باید ایمنی آن به خوبی حفظ گردد ، دست‌ها می‌باشد . در انجام امور کاری دست‌ها عمده کارها را انجام می‌دهند و حین کار اگر ایمنی آنها رعایت نگردد ممکن است اتفاقی غیر قابل جبران برای آنها بیوفتد و باعث از کار افتادگی فرد گردد . پس موضوع ایمنی دست‌ها و رعایت آن امری کاملا لازم و ضروری است . می‌توان از کارهایی نظیر آتشنشانی ، کارگاه‌های صنعتی و محیط‌های شیمیایی ، جوشکاری و … نام برد که استفاده از دستکش ایمنی امری واجب و ضروری در این قبیل کارها می‌باشد .

توجه داشته باشید که برای هر گونه کاری دستکش‌های متنوع ایمنی‌ای ساخته شده‌اند که به نسبت کارایی قسمت عملیاتی آنها دارای شکل و جنس متفاوتی می‌باشند بطور مثال شما باید از دستورالعمل‌های محیط کاری خود مطلع باشید و نسبت آنها دستکش مورد نیاز کار خود را تهیه کنید تا مانع از آسیب و عدم تسلط و دقت شما گردد . عنوان دیگری که در این زمینه مطرح است کیفیت دستکش‌ها می‌باشد ، شما با انتخاب کیفیت مناسب می‌توانید مانع تعرق و حساسیت دست خود در هنگام استفاده از دستکش‌ها حین کار گردد . حرکت دست باید در تمام دستکش‌های ایمنی راحت باشد و طراحی آن باید به گونه‌ای باشد که فعالیت فرد مصرف کننده را کم و یا محدود نکند .

انواع دستکش ایمنی

دستکش ایمنی آتش نشانی

دستکش ایمنی

این دستکش‌ها مختص محیط های عملیاتی و برای آتش‌نشان ها طراحی گردیده است دارای مقاومت درجه حرارتی بسیار بالایی می‌باشد .
در بسیار از عملیات‌های مهار آتش ، آتش‌نشان باد به شکل مستقیم با آتش در ارتباط باشد که این امر گویای این مسئله می‌باشد که الیاف و جنس استفاده شده در تجهیزات آتش‌نشان ها باید نسوز باشند و باید حالت مکانیکی مناسبی را دارا باشد تا باعث تسلط و دقت آتش‌نشان ها حین ماموریت گردد .

دستکش ایمنی مقاوم در برابر الکتریسیته

دستکش ایمنی

این قبیل دستکش‌ها محافظ دستان شما در مقابل جریان الکتریسیته می‌باشد و افرادی که به شکل مستقیم با برق سر و کار دارند بسته به ولتاژ باید از این دستکش‌ها استفاده گردد . می‌توان به تکنسین‌های سازمان برق و پیاده‌سازان دکل برق اشاره کرد .

دستکش ایمنی مواد شیمیایی

دستکش ضد بنزین و مواد نفتی 30 سانتی

این قبیل دستکش‌ها معمولا از جنس لاستیک و یا انواع پلیمر غیر حلال در اسید ساخته می‌شوند . البته جنس و نوع این قبیل دستکش‌ها در حوزه کاری‌های مختلف بسیار متفاوت می‌باشد به این دلیل که هر اسیدی خصوصیات مختص خود را دارد و عدم توجه به این موضوع باعث آسیب و خراب شدن دستکش می‌باشد .

دستکش ایمنی مقاوم در برابر برش

دستکش ایمنی

این قبیل دستکش‌ها در قسمت بیرونی خود جنسی همانند زنجیرهای ریز دارند که به یکدیگر پیوسته‌اند . از این قبیل دستکش ها در مشاغل کاری همانند قصابی‌ها و کشتارگاه‌ها استفاده می‌گردند .
همچنین می‌توان از مشاغلی که با حمل و نقل شیشه سر و کار دارند نیز نام برد که از این دستکش‌ها استفاده می‌کنند .

برای ورود به صفحه‌ی فروشگاه ایمن مارت کلیک کنید

اشتراک گذاری پست

1 دیدگاه

 • کوتن پاسخ

  سلام
  تبریک می گم
  تو این زمینه بهترین هستین

  سایتتون هم زیباست

  نوامبر 14, 2019 در 6:09 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *